piątek, 25 grudnia 2015

Miodownik z masą kajmakową

Miodownik to ciasto, które niewątpliwie kojarzone jest ze Świętami Bożego Narodzenia. A przynajmniej tak jest w moim domu, gdzie mama bardzo często na Święta, robiła właśnie to ciasto. Co prawda na jego przyrządzenie na te Święta jest już za późno, ale może skusicie się na jego przygotowanie jeszcze tej zimy.

Na miodownik możemy znaleźć bardzo wiele przepisów, zwłaszcza jeśli chodzi o masę, którą przekładane są miodowe blaty ciasta. Bywa, że jest to krem z dodatkiem kaszy manny, budyniem lub serem twarogowym. W tym roku postawiłam na całkowitą odmianę. Gdy tylko zobaczyłam ten przepis na Moich Wypiekach, wiedziałam, że miodownik przekładany masą kajmakową, będzie musiał zagościć na moim świątecznym stole. 

Same blaty możecie upiec nawet dwa tygodnie przed planowanym podaniem, a przełożyć masą co najmniej kilka dni przed. Ciasto musi skruszeć, zmięknąć od masy, w innym wypadku będzie się łamać i kruszyć podczas krojenia. 

W oryginalnym przepisie zmieniłam proporcje, ponieważ piekłam ciasto w prostokątnej formie - lepiej się je wtedy dzieli na porcje i tak jakby ... wydaje się, że jest go zawsze więcej ;) 
Poza tym zmniejszyłam zawartość rumu tak, aby spokojnie mogły go jeść również dzieci.

Miodownik

Miodownik

Ciasto (na 4 blaty):
4 jajka
1 1/3 szklanki cukru
5 łyżek miodu
4 1/3 szklanki mąki pszennej
2 1/2 łyżeczki kakao
2 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 1/3 łyżki octu

Masa kajmakowa:
450 g masła, miękkiego
2 1/2 puszki masy krówkowej (o pojemności 500 g)
150 g orzechów włoskich, drobno posiekanych

Nasączenie:
60 ml rumu
40 ml miodu
20 ml wody

Ponadto:
połówki orzechów włoskich do dekoracji
kakao

Ciasto: Piekarnik nagrzać do 180ºC.
Do miski wbić jajka, dodać cukier. Ubijać ok. 10 min. do uzyskania jasnej, puszystej masy, która zwiększy swoją objętość. Dodać miód i zmiksować do połączenia. Do drugiej miski przesiać mąkę pszenną i kakao, odstawić.
Do małej miseczki wlać ocet, dodać sodę, wymieszać. Do masy jajecznej dodać mąkę wymieszaną z kakao i sodę rozpuszczoną w occie. Zmiksować wszystko do połączenia się składników. Ciasto powinno być delikatne i lekko klejące (jeśli za mocno będzie się lepić do dłoni, dodać odrobinę mąki). 
Ciasto podzielić na cztery równe części, najlepiej sprawdzając to na wadze kuchennej. Formę o wymiarach 25x35 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta rozwałkować delikatnie na posypanym mąką blacie, przenieść je do formy np. nawijając delikatnie na wałek. Rozprowadzić dokładnie w formie za pomocą dłoni. Ponakłuwać ciasto widelcem i piec ok. 7-10 min., do momentu aż brzegi zaczną robić się złotobrązowe (nie piec za długo, aby ciasto nie było za twarde). 
Tak samo postąpić z pozostałymi częściami ciasta. Wszystkie blaty całkowicie ostudzić.

Krem kajmakowy: Masło zmiksować do uzyskania jasnej, puszystej masy. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawać masę krówkową, cały czas miksując. Na samym końcu wmieszać posiekane orzechy włoskie. Masę podzielić na 4 równe części.

Nasączenie: Wymieszać rum, miód i wodę. Na blaszce w której piekliśmy ciasta lub w dużym pojemniku do przechowywania ciasta wyłożyć pierwszy blat. Za pomocą pędzelka delikatnie go nasączyć. Posmarować 1/4 kremu kajmakowego, przykryć kolejnym blatem i powtórzyć czynności. Rozsmarowując masę kajmakową na górnym blacie ciasta, posmarować również boki, tak aby ciasto mogło równomiernie zmięknąć od masy. Górną warstwę udekorować połówkami orzechów włoskich. 
Złożone ciasto przykryć i odstawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej, następnie przełożyć w chłodne miejsce, np. do lodówki. 
Podawać po kilku dniach, gdy blaty ciasta zmiękną. Przed podaniem wyjąć wcześniej z lodówki i oprószyć kakao. 

Smacznego!

Miodownik

Miodownik

5 komentarzy:

  1. Ciasto musi byc mega słodkie ! Ale uwielbiam miodownik. Twój wygląda bardzo smacznie :) pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie wbrew pozorom nie jest za słodkie. Jest tak w sam raz, aby zjeść jeszcze kolejny kawałek... :)

      Usuń
  2. Uwielbiam miodowniki i uwielbiam kajmak. Połączenie tych dwóch rzeczy to połączenie idealne. Kupiłaś mnie tym przepisem :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również przepadam za kajmakiem. Zdarza się, że wyjadam go łyżką z puszki ... ;) jeśli skusisz się na jego zrobienie, to mam nadzieję że posmakuje :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly